Догляд за газоном – БЕРЕЗЕНЬ
Як і раніше не зловживайте ходінням по сирому газону – в цю пору року велика ймовірність залишити «незгладимий слід», тільки не в історії, а на поверхні газону (особливо якщо він досить молодий і не має потужної дернини).
Слідкуйте і не допускайте утворення калюж. На ділянках з важкими грунтами, повинен бути дренаж, а хто цього не зробив – проводить проколювання проблемних ділянок вилами і / або придумує інші доступні способи для відводу води. А в особливо масштабних і сумні випадки – дзвонить нам і запрошує в гості.
Догляд за газоном – Квітень
Коли верхній шар грунту стане сухим – час наводити порядок! Перше, що необхідно зробити це вертікутація. Це мудре слово означає: прорізання верхнього шару і видалення сухих, підгнилих листя і пагонів.
Не варто з цим затягувати, оскільки несприятливі умови повітрообміну і старе листя спричинять сплеск грибкових захворювань.
Якщо ваш газон ще не досяг своєї зрілості (до 1 року) і площа невелика, можна обійтися ріжучими граблями. А якщо газон має повністю сформовану дернину – без спеціальної техніки (вертикуттерів або скарифікатора) тут не обійтися. Вертікутація газону – це обов’язкова весняна процедура і якщо ви, з якихось причин її не зробите, то наслідки не змусять себе довго чекати.
В процесі вертікутаціі необхідно прорізати, зруйнувати шар повсті, що утворився з рослинних залишків і закриває доступ повітрю, вологи і живильних речовин в кореневу зону. Після прорізання необхідно ретельно вичісувати віяловими граблями все, що вичісується. Процедури проводимо тільки в суху погоду і по сухому грунту!
Після вертікутаціі і можливого підсіву зріджених місць настає час годування газону. Якщо ви не збираєтеся продавати ділянку – використовуйте
тільки безпечні комплексні мінеральні добрива.
Навесні, зголоднілим газонних трав необхідно комплексне добриво з швидким азотом. Після внесення обов’язково полийте весь газон.
Догляд за газоном – Травень
Час діставати газонокосарку. Хоча, в залежності від погодних умов, вам довелося зробити це і раніше. Перший раз косити необхідно, коли травостій досягне 7-8 см., Налаштувавши газонокосарку на висоту в 5 см. Виходячи з погодних умов, починайте регулярно поливати свій газон і не забувайте стригти його мінімум кожні 5-7 днів.
У питаннях поливу існує важливе правило: Полив повинен бути рідкісним, але рясним! Рясним, щоб грунт під газоном просочився вологою на 15-20 см. Рідкісним, щоб верхній шар газону встиг повністю просохнути. Часті, але дрібні поливи приносять більше шкоди, ніж користі! Спостерігаючи за газоном, незабаром ви навчитеся на око визначати потреби газону в кількості вологи і зможете правильно підбирати оптимальні режими для своєї системи поливу.
У травні підгодівля газону проводиться комплексним мінеральним добривом пролонгованої дії (2-3 міс.) З контрольованим виділенням поживних елементів.
Багато неприємностей доставляють бур’яни на газоні, а знищити їх допоможуть спеціальні пристосування для висмикування бур’янів з коренем і хімічні засоби – гербіциди вибіркової дії. Якщо Ви вирішили застосувати гербіцид проти бур’янів, то обробку робіть в безвітряну, суху погоду. Врахуйте, що температура повітря не повинна перевищувати 25 градусів за Цельсієм.
Догляд за газоном – Червень
Здійснюючи догляд за газоном влітку, вже в червні можна зробити висновок про правильність проведення всіх весняних заходів. Основні дії в червні – це стрижка і полив газону.
Стрижка газону.
Для стрижки газону використовуйте газонокосарку тільки з гострими ножами: тупі ножі рвуть траву, залишаючи неякісний зріз, що призводить до відмирання верхівок пагонів і газон набуває некрасивий відтінок. Стрижку проводимо кожні 5-7 днів.
Якщо раптом станеться значне відростання трави то, щоб вийти на необхідну висоту, рекомендується кілька стрижок з інтервалом 3-5 днів, зрізуючи при цьому не більше 1/3 рослини. Якщо ви хочете досягти ефекту «різнокольорових смуг», то косите газон косаркою з невеликими катками: саме різне спрямування легкої укладання трави дасть такий ефект.
Полив газону.
Після кожної стрижки проводите полив всього газону, поливайте і між сіножатями при сухій і жаркій погоді. Щоб знизити втрати вологи від випаровування – полив газону слід проводити у вечірній час, поливати рясно, але не допускати утворення калюж.
Догляд за газоном – Липень, Серпень
Регулярні покоси на 5-6 см один раз в тиждень, поливи згідно норми опадів у вашому регіоні.
У липні внесення комплексних добрив.
Липень, на більшій території України це самий жаркий місяць в році. Вітри і палюче сонце роблять помітний вплив на розвиток рослин.
У зв’язку з недостатньою кількістю вологи в цей час зростання газонної трави сповільнюється і з’являється небезпека «вигорання» ділянок газону: в’янення і засихання пагонів і листя. Спостерігайте за станом газону і приділіть поливу особливу увагу.
Вересень
Стає трохи прохолодніше, і настає оптимальний час для «ремонту» газону. Можна підсіяти або замінити витоптані ділянки. Але, можливо, Вам і не варто турбуватися, якщо на Вашому газоні проводилися описані вище регулярні заходи по догляду. Як і раніше продовжуйте їх.
У вересні стежимо за здоров’ям газону. Можлива профілактична обробка системним фунгіцидом.
Догляд за газоном – Жовтень
Продовжуємо регулярні стрижки. Стежимо за водним балансом. Вносимо осінні комплексні мінеральні добрива.
Найбільш вдалий час подумати про підготовку газону до зими. Основним заходом є внесення фосфорно-калійних добрив DCM (Бельгія) тривалої дії з контрольованим виділенням азоту в залежності від температури: ці добрива стимулюють коренеутворення газонних трав і зміцнюють клітинну тканину, підвищуючи зимостійкість і стійкість рослин до стресів і хвороб.
Стрижки, Поливи, Боротьба з бур’янами, Внесення комплексних добрив.
Лікування газону. Якщо виявлені вогнища ураження газону хворобами, то необхідні термінові заходи для оздоровлення газону і попередженню їх поширення. Конкретні заходи залежать від виду хвороби газону.
Проколювання газону. Восени, в сиру і дощову погоду верхній шар грунту перенасичується вологою і рекомендується проводити проколювання газону – аерацію і подальше пескование.
Цей захід сприяє кращому повітрообміну і відведення води в глибші шари грунту, що запобігає вимокання газону під час частих осінніх дощів. Проколювання газону проводите в суху погоду на глибину 5 – 15 см., Використовуючи садові вила або спеціальні вила з порожніми зубами.
Догляд за газоном – Листопад
Остання стрижка газону.
Важливе значення для зимівлі газону має остання стрижка. Провести її слід з таким розрахунком, щоб трава встигла відновитися і відрости на 1 см. Висота газонної трави при догляді під сніг повинна бути не нижче 5 см.
Занадто високий травостій схильний вимерзання і випрівання, а коротка трава, маючи малу листову поверхню, буде страждати від нестачі кисню, необхідного для дихання.
Видалення листя з газону.
Закінчується осінь і все різноманіття осінніх фарб, у вигляді опалого під дією вітру і дощів листя, поступово виявляється на газоні.
Обпадає листя, як ковдру, покривають газон, закриваючи траві доступ до світла.
Газонні трави бліднуть, і при частих опадах стають схильні до гниття і вимокання разом з опалим листям.
Довго лежить на поверхні газону опале листя та інше сміття призводять до утворення шару органіки (повсті), погано пропускає воду і заважає провітрювання газону.
Постійна вологість цього шару восени і навесні сприяє розвитку хвороб, зменшення зимостійкості газону.
Догляд за газоном – Грудень
Зниження навантажень на газон.
З першими морозами газон йде в період зимового спокою. Рекомендується виключити інтенсивні навантаження газону, так як в цей період процеси вегетації рослин уповільнені і трава не зможе відновитися.
Ходити на лижах, грати дітям, гуляти з домашніми тваринами краще при висоті снігу на газоні не менше 20 см.
Догляд за газоном зводиться до того, щоб мінімізувати несприятливі грунтово-кліматичні умови для рослин і створити ідеальне середовище для формування здорового газону з гарною кореневою системою. Важливо забезпечити для рослин оптимальну вологість грунту, підтримувати хорошу повітропроникність, піклуватися про наявність і доступність поживних речовин, тобто створити і підтримувати такі умови, які будуть сприяти нормальній життєдіяльності газонних трав, їх довголіття в умовах інтенсивної експлуатації. І ці заходи догляду за газоном не так вже й складні і трудомісткі: полив, стрижка, внесення добрив, боротьба з бур’янами, механічна обробка дернини, захист від хвороб і боротьба з шкідниками.
Догляд за газоном – СІЧЕНЬ, ЛЮТИЙ
Взимку існує не так вже й багато небезпек для газону. З першими заморозками газонні трави вступають в період зимового спокою. Газон більше не слід тривожити. У зимовий час не рекомендується ходити по газону, поки немає достатньо великого сніжного покриву (20-25 см). Якщо в холодну пору року газон буде відчувати навантаження, навесні неминуча поява множинних лисин. Навесні, з початком періоду вегетації, такий газон виглядає дуже непрезентабельно і плачевно. Місця, які відчували навантаження, стають бурими, а природне відновлення газону буде довгим або буде потрібно грунтовний ремонт. Крім того, пошкоджені рослинні тканини стають джерелом різних захворювань, що ще більш погіршить загальну ситуацію. Якщо взимку газон не піддається навантаженням, а восени вносилися правильні добрива, то низькі температури не зможуть заподіяти ніякої шкоди.
Зверніть увагу, що під час відлиг на поверхні снігового покриву утворюється крижана кірка, яку необхідно обов’язково руйнувати. Лід, на відміну від снігу, не пропускає повітря, що пригнічує газонні трави через нестачу кисню. З цієї ж причини неприпустимо влаштовувати на газоні каток і накладати великі купи снігу з доріжок.
Обов’язково підготуйте техніку до безперебійної роботи. Ремонт газонокосарки (особливо в умовах українського сервісу) в самий розпал вегетаційного періоду негативно відіб’ється на вашому душевному рівновазі.
Заходи по обслуговуванню рулонного газону після укладання
Перший тиждень
Полив: кожен день вранці і ввечері. До кінця першого тижня на нижній поверхні газону повинні з’явитися маленькі корінці. Общійоб’ем води – не менше 25-40л. на кожен кв.м. в день.
Другий тиждень
Полив: через 1 день.
Стрижка: перше скошування проводиться поперек або під кутом напрямку укладання рулонного газону.
Підживлення: після першого скошування проведіть підгодівлю газону комплексним добривом.
третій тиждень
Полив: 2-3 рази на тиждень.
Стрижка: друге скошування трав проводите під кутом до напрямку першого скошування.
четвертий тиждень
Ваш газон повністю готовий до експлуатації.
Важливо!
Після укладання нового готового газону – полив слід починати негайно. Від укладання до поливу не повинно пройти більше 1 години в сонячний день і не більше 2-х годин в похмуру погоду. Якщо Ви застилаєте газоном велику ділянку, починайте полив паралельно з триваючою укладанням. Газон повинен бути політ рівномірно по всій площі з розрахунку 20-30 л / кв.м. в залежності від вологості газону і грунту під ним. Особливу увагу приділіть поливу країв застеленій площі і ділянок, що знаходяться на відкритих, сонячних місцях. Це дуже важливо. Можна сказати, що літр води вилитий на газон в першу годину після укладання, корисніше, ніж п’ять літрів через кілька годин. Під променями палючого сонця газон, Підпара в рулоні, може отримати сильний опік, що призведе до втрати презентабельного вигляду і довгому відновленню.
ПОЛІВ, в подальшому, слід здійснювати мінімум 2 рази на тиждень і / або, при необхідності, частіше. Але пам’ятайте, надлишок вологи іноді буває небезпечніше її нестачі. Навіть в суху спекотну погоду не слід поливати укорінений газон частіше 3-4 разів на тиждень. Від одного поливу до іншого газон повинен добре просохнути. Однак, полив повинен бути рясним (не менше 20 л / м.кв.), Щоб повністю наситити грунт водою як мінімум на 10 см.
СКОШУВАННЯ слід проводити так часто, наскільки це можливо. Зазвичай буває досить косити газон один раз в тиждень, однак, для відомості, партерні газони і поля для гольфу скошують щодня, а футбольні поля мінімум 3 рази в тиждень. Оптимальна висота косіння – 4-5 см. (Висота залежить від призначення газону і видів трав). За одне скошування можна видаляти більше 1/3 частини висоти трави. Дуже важливо стежити, щоб ножі косарки були завжди гострими.
ПІДГОДІВЛЯ газону комплексними добривами повинна проводитися регулярно. Добрива сприяють зміцненню трав’яного покриву, підвищують його щільність і стійкість до посухи і захворювань, підтримують хороший колір і структуру газону.
Стрижка газону
Жодна інша робота з догляду за газоном не займає стільки часу, скільки стрижка. І разом з тим, стрижка є найбільш відповідальною операцією з тих, що проводить над газоном рядовий садівник. Не дарма кажуть, що ніщо не може так зіпсувати газон, як неправильна стрижка. З цього випливає, що ставитися до неї необхідно максимально серйозно: потрібно регулярно стригти газон і ніколи не зістригати траву дуже коротко.
Перше скошування підріс газону проводитися, коли трава повністю суха і відросла як мінімум на 10 см. Хочете щоб газонна трава була щільною і стійкою? Тоді в перший раз зрізайте не більше одного сантиметра.
Газон стрижуть не лише для того, щоб підрізати відросла траву. При правильній стрижці утворюється щільний і красивий трав’яний покрив. Зрізуючи частина стебла трави, ми допомагаємо коріння, що дозволяє газону розростатися, підвищуючи щільність трав’яного покриття. Секрет стрижки полягає в тому, що трава повинна бути настільки висока, щоб коріння отримували достатню кількість поживних речовин, і досить коротка, щоб газон виглядав красиво. Висота трави повинна залишатися приблизно однаковою протягом всього сезону. Ще грамотна стрижка сприяє вимиранню багатьох видів бур’янів. Стрижка впливає на склад вашого газону. Оскільки низькому травостою потрібно менше поживних речовин для життя, регулярна стрижка перешкоджає виснаження ґрунту, а отже, подовжує термін життя траві. Крім того очевидно, що підстрижені газони потрібно і менше води для поливу.
Висота укосу може коливатися від 3-х до 6-и см. Звичайний газон зазвичай стрижуть на висоту приблизно 5 см., Партерний газон підстригають на 3-4 см. Завищувати або занижувати висоту укосу, не варто. При постійному заниженні, можливо сбривание трав, що небезпечно для їх життя, а, при частому завищенні, по газону можуть поширитися не надто декоративні трави, завжди присутні на будь-якому газоні.
Дуже не бажано стригти мокрий газон, тому що така стрижка завдає найбільшої шкоди газону. Ще газону дуже шкодить стрижка тріммером, а самої нешкідливою стрижкою є стрижка циліндровою газонокосаркою. Разом з верхівками трав стрижка віднімає багато сил у газону, тому після неї дуже корисно обробити газон спеціальним добривом і полити.
Газон стрижуть починаючи з квітня-травня по жовтень. Зазвичай в середині і наприкінці літа, а так само на початку осені досить однієї стрижки на тиждень. На початку літа і навесні, коли зростання трави найбільш інтенсивний, необхідно стригти по 2 рази в тиждень.
Щоб газон виглядав акуратним, його краї потрібно регулярно підстригати. Зрізану траву слід прибирати. Підрівнювати краю газону можна ножицями з довгими ручками або спеціальним механічним пристроєм. Підрівнювання країв газону модно уникнути або звести цю операцію до мінімуму, якщо влаштувати навколо газону вузький бордюр.
полив газону
Будь газон потребує додаткового поливу. Чи не поливаючи газон, неможливо со-тримати його в гідному стан. Якщо протягом місячної посухи ви не поливали свій газон, на ньому обов’язково з’являться лисини. Але це не означає, що в інший час можна обійтися без поливу. На недостатньо зволоженому газоні бур’яни починають по-статечно витісняти газонні трави.
У звичайний час газон необхідно поливати два-три рази на тиждень, в посушливий період до 4-х разів. Занадто частий полив більше шкодить травам. Також шкідливо легке зволоження поверхні газону. Вода повинна проникати на 10 см в глибину грунту.
Щоб визначити чи потребує газон в поливі чи ні, досить пройтися по ньому: якщо після проходу прим’ята вами трава відразу не піднімається, то пора поливати. Ще вірною ознакою є зміна кольору трави. Суха трава має тьмяний, сірий відтінок або якщо довести газон до крайності – бурий. В цьому випадку терміново потрібен рясний полив. Поливати можна з лійки, якщо газон зовсім маленький, можна направивши пальцем струмінь з шланга, а можна спеціальним розбризкувачем. Ідеальний час поливу – вечір або ранок.
внесення добрив
Як вже говорилося, стрижка віднімає у трави багато сил і виснажує корисні живильні речовини, що знаходяться в грунті. При цьому швидше виснажуються запаси азоту і повільніше – запаси фосфору і калію. Газон на виснаженій грунті росте квола, нездатна протистояти хворобам і витоптування. Коренева система такої трави слабо розвинена і вона не може довго чинити опір посухи. Щоб відновити втрачені живильні речовини, необхідно регулярно удобрювати газон. Регулярне внесення добрив дуже позитивно позначається на стані газону. Якщо щотижня удобрювати газон, позитивний ефект буде помітний вже через місяць: трава стане густішою і міцною, зникнуть невеликі лисини.
На ринку є велика кількість спеціальних газонних добрив, в основному в гранульованому вигляді. Вибираючи добриво, увагу слід звернути на його склад. У складі комплексних газонних добрив обов’язково повинні бути азот (N), фосфор (P) і